Felles øvelse i kriseledelse
Kriseledelsen i Namsos, Overhalla og Flatanger gjennomførte onsdag 25. februar en felles beredskapsøvelse i form av en spilløvelse.
Scenarioet tok utgangspunkt i et alvorlig cyberangrep fra en ukjent kriminell aktør. Angrepet førte til at alle sentrale IT-systemer ble satt ut av drift.
Gjennom en realistisk simulering med høyt tempo og krevende situasjoner fikk deltakerne erfare hvordan en digital hendelse kan utvikle seg. De så også hvordan et slikt angrep påvirker tjenesteleveranser og kommunenes evne til å lede, samhandle og ta beslutninger under press.
Øvelsen varte en halv dag. Likevel strakte scenarioet seg over flere uker for å synliggjøre konsekvenser over tid.
Avhengighet og behov for samordning
Øvelsen viste at et cyberangrep kan få like og samtidige konsekvenser for alle tre kommunene. Effektiv håndtering forutsetter derfor tett samarbeid.
Namsos er vertskommune for IT-leveransen til Overhalla og Flatanger. Det gjør kommunene særlig avhengige av hverandre i en krisesituasjon. Øvelsen tydeliggjorde behovet for å være samkjørte og samstemte, spesielt når det gjelder:
- intern og ekstern kommunikasjon
- prioritering av hvilke tjenester som må gjenopprettes først
- tydelig rolle- og ansvarsfordeling
Behov for alternative løsninger
Da de sentrale IT-systemene i scenarioet ble utilgjengelige, ble store deler av den kommunale virksomheten berørt.
Øvelsen ga økt oppmerksomhet rundt behovet for alternative måter å levere tjenester på dersom IT-støtten faller bort. Det er viktig å ha oppdaterte planer og løsninger som sikrer at innbyggerne fortsatt får nødvendige tjenester, også ved langvarige digitale bortfall.
Erfaringene tas videre
Erfaringene fra øvelsen tas med videre i arbeidet med å styrke den felles digitale beredskapen. Målet er å stå bedre rustet til å forebygge, håndtere og lære av alvorlige digitale hendelser i framtiden.