Åpen stue i Namdalsparken

I Namdalsparken rett ved kulturhuset har det kommet opp en stue med sofa, TV og vindu. Men ingen tak og vegger. Det er viktigere at stua alltid er åpen og at alle er velkommen inn.

Kunstinstallasjonen “Takhøyde” av kunstnerduoen Aurora Sander inviterer nemlig både innbyggere og tilreisende til å komme inn, sette seg ned og puste ut.

Kunstverk med koronastøtte

Med sin åpne stue, kun møblert med en sofa og en TV-ramme vendt ut mot himmelen og trærne, står kunstverket “Takhøyde” nå klar for publikum i Namdalsparken.

Verket er bestilt av Kunstmuseet Nord-Trøndelag med støtte fra stimuleringsmidler fra Kulturdepartementet under koronapandemien. Kunstverket har som mål å kommentere koronatida vi nettopp har vært gjennom – og fortsatt står i etterdønningene av. 

Kunstverk utendørs som skal forestille en stue uten tak og vegger. - Klikk for stort bildeKunstverket Takhøyde i Namdalsparken. Namsos kommune

– Kunstnerne håper at verket kan inspirere publikum til å tenke over hvordan pandemien med isolasjon og digitalisering har påvirket livene våre og fellesskapet vårt, forteller museumsleder Sara Cornelia Greiff. 

Men hverken kunstnerne eller museumslederen ønsker å styre folks bruk eller tanker rundt kunstverket.

– Verket tilhører ikke kunstnerne lenger. Det tilhører dem som bruker det – og dem som lar det stå urørt. Det viktigste er ikke hvordan man bruker det, men at det er der, som en slags åpen invitasjon. Her er et rom. Hva vil du gjøre med det, spør Greiff mens hun betrakter den åpne stua. 

Inkluderende kunst og levende by

Namsos kommune har fulgt prosjektet gjennom dialog med Kunstmuseet Nord-Trøndelag og har vært tett involvert i prosessen med å finne riktig plassering.

Tp kvinner står inne i et kunstverk som skal forestille en stue uten tak og vegger. - Klikk for stort bildeMuseumsleder Sara Cornelia Greiff (til høyre) viser fram kunstverket Takhøyde til kommunalsjef Ann Evy Duun i Namsos kommune. Namsos kommune

Kommunalsjef for kultur og inkludering i Namsos kommune, Ann Evy Duun, liker det hun ser i Namdalsparken.

– Namsos kommune setter stor pris på at Kunstmuseet ønsket å bruke nettopp Namdalsparken som sted for sitt nye kunstverk. For oss er dette et flott bidrag til byen, og noe som styrker det visuelle og sosiale miljøet i parken, forteller en fornøyd Duun.

Stue uten vegger og fasit

Duun peker også på hvordan installasjonen støtter opp om kommunens kulturplan og retningslinjer for kunst i offentlige rom. Namsos kommune skal bidra til utvikling og formidling av det profesjonelle kunst- og kulturfeltet, og formidle et mangfold av kunst og kultur til innbyggere, studenter og tilreisende.

– Når kunsten flyttes dit folk faktisk er, treffer den flere. Det senker terskelen for å oppleve kunst, og gjør byen mer levende. Dette verket er tilgjengelig, skaper nysgjerrighet og gir innbyggerne våre et møtepunkt – enten de vil stoppe opp i noen sekunder eller sette seg ned en stund, forteller kommunalsjef Ann Evy Duun.

To kvinner henger opp adventsstjerne i liksomvindu. - Klikk for stort bildeKunstverket Takhøyde er åpent for innbyggernes bruk og tolkninger. Museumsleder Sara Cornelia Greiff (t.v) og kommunalsjef Ann Evy Duun i Namsos kommune pynter stua til advent. Namsos kommune

Museumsleder Sara Cornelia Greiff er enig.

– Vi ønsket nettopp et verk som både kunne styrke samlingen vår og samtidig være tilgjengelig for publikum utenfor museumsrommet. «Takhøyde» gir oss et sted å reflektere, alene eller sammen. Det kan ikke løse hverken ensomhet eller samfunnsutfordringer, men det kan skape et rom for ettertanke midt i byen, sier Greiff.

Les mer om kunstverket Takhøyde (Kunstmuseet Nord-Trøndelag)
 

Kontakt

Ann Evy Duun
Konstituert assisterende kommunedirektør og kommunalsjef kultur og inkludering
E-post
Mobil 99 04 67 10