-Dette er den første gangen vi kan arrangere en 17. mai-feiring i tradisjonell stil i nye Namsos kommune, med folkefest fra nord til sør, hvor alle skoler og mange grendelag er involvert. Folketoget går i Namsos sentrum kl. 17, og jeg håper at mange vil være med og melde seg på, sier Kjersti Tommelstad, som er leder for årets hovedkomite.
-Vi har fått spørsmål om det er åpent for lag og foreninger utenfor Namsos sentrum til å være med i folketoget, så vi vil gjerne understreke at alle er hjertelig velkomne til å delta. Påmelding kan gjøres på kommunens hjemmeside, og jeg håper vi kan få et rekordstort tog i år.
Hva skjer?
Programmet for alle arrangementene på 17. mai i hele kommunen finnes på hjemmesida til kommunen, og er også sendt i posten til alle husstander. Det er ikke riktig alle som har mottatt det enda, på grunn av postens distribusjonsrutiner, men det vil ordnes i løpet av uka.
17. mai er på mange vis en dag for tradisjoner, og det man «alltid» har pleid å gjøre. Men noe nytt er det også i år - og 17. mai-komiteens leder lister opp blant annet dette:
- Det er ny rute for folketoget i sentrum slik at løypa blir litt kortere og enda mer sentrumsnær - men start er på kaia som før, og stopp er på festplassen som før.
- I barnetoget i sentrum går de skolene og barnehagene som har hatt jubileum under pandemien først i toget. Namsos barneskole har hatt 50-årsdag, og Spillum barnehage har hatt 40-årsmarkering i løpet av pandemien.
- Det kommer flere gjester til byen, blant annet etterkommere etter franske alpejegere som omkom i 1940 knyttet til de alliertes operasjoner i og omkring Namsos.
- Härnösand Paradorkester kommer på besøk fra Sverige for å være med på en norsk 17. mai-feiring, og skal være med både på folketog og barnetog, og spille på Seniorhuset.
Takk til alle som bidrar!
17. mai-komiteens leder Kjersti vil gjerne benytte anledningen til å gi stor ros og takk til korps, kor og alle de frivillige som deltar for å lage årets 17. mai-feiring over hele kommunen.
-Kor og korps stiller opp på alle kommunens institusjoner og bo- og velferdssentra, og på sykehuset, slik at alle kan få oppleve 17. mai-stemning der de er. Blant annet korpsene reiser på kryss og tvers for å dekke opp alle steder, og alle som bidrar gjør en kjempejobb og fortjener en stor takk.
Mer om 17. mai-programmet, og påmelding til folketoget:
Kommunens informasjonsside om 17. mai